Ana Sayfa E-Posta Form Site Haritası
Arama  
 
 
   
 
 
 
E-Posta Formu
 
 
Üye Kayıt Formu
 
 
Üyelerimiz
 
 
Ziyaretçi Defteri
 
 
Resim Galerisi
 
 
Site Yöneticisi - Hasan Taştan Yıldız
   
Sosyal Medyada Umurcalı Olmak... Facebook'tan ve twitter'den de umurcamızı ve sitemizi takip edebilirsiniz. twitter.com/ResadiyeUmurca facebook.com/ResadiyeUmurca haydi begenmeye başlayalım HABERİN DEVAMI...
Üye Girişi
 
 E-Posta Adresiniz
 Şifreniz
 
giriş
 
  - Şifremi Unuttum
  - Üye Kayıt Formu
 
 
Hava Durumu ve Döviz Kurları
  TOKAT  
 
Anket
   
Duyurulardan Haberdar Olmak İçin
 
 Adınız
Soyadınız
 E-Posta Adresiniz
 
gönder
 
 
Linkler
 
Umurca  Köyü Videoları

Dini Eğitim

 
 
Online Kullanıcılar
 
Online Üye Sayısı (2)
Online Misafir Sayısı (5)
Kimler Online
Site Yöneticisi
ali şahin
NECMETİN YÜKSEEL
Online Kullanıcıların Tamamını Görmek İçin Tıklayın

 
Duyuru ve Haberler
 
piknik daveti
  16.05.2016 16:13:53
  sevgili umurcalı hemşerilerimiz 22 mayıs pazar günü geleneksel 19.piknik şölenine davetlimizsiniz. katılan sanatcılar yöremizin güçlü sesleri Filiz AĞAR VE Suat POLAT olacaktır. tüm hemşerilerimizi bekleriz. Şimdiden katılan hemşerilerimize iyi eğleceler dilerim.piknik alanı ÇEKUL TAŞOLUK PİKNİK ALANI 10.KISIM ARNAVUTKÖY
 
 
  sevgili umurcalılar 1939 Aralık ayında meydana gelen büyük erzincan depreminde ölenlerimiz ve tüm yakınlarımızın ruhlarına hediye edilen hatim için cüz almanızı bekliyoruz hatim duası ramazanın ayının 5.günü yani 10 haziran cuma günü yapılacaktır. Allah kabul etsin.
 
 
  sevgi umurca köylü hemşerilerimiz 17 mayıs 2015 pazar günü geleneksel olarak düzenlenen dostluk, kardeşlik, birlik ve eğlenceli pikniğimize tüm umurca köylü hemşerilerimiz davetlidir piknik başakşehir belediyesi şamlar piknik alanı 2 .kapı b2 piknik alanıdır. Mangalanı ,semaverini ,hamağını ve ailenide alıp gel. irtibat için dernek başkanımız sıtkı yıldız a ulaşabilirsiniz 05357879795
 
 
  sevgili umurcalılar köylülerimizden sendal &edaşahin çiftinin kızı ebru ile mehmet & fatma kaya cftinin oğlu orhan ın 23 kasım 2014 pazar günü saat 18:30 ile 22:30 arasında suşehrililer derneğinde yapıcak nişan törenine tüm hemşerilerimiz davetlidir. umurcakoyu.com olarak Tüm yasantiniz boyunca en güzel günleri, en neseli anlari ve sevginin doruklarini beraber yasamanizi dilerim... Mutluluklar?
 
TÜM HABERLER İÇİN TIKLAYIN...
 
Umurca ve Reşadiye'nin Cografi Yapısı
 
UMURCA KÖYÜNÜN COĞRAFİ YAPISI        
                                           

Umurca Köyü, Orta Karadeniz Bölgesinde Tokat ili, Reşadiye İlçesine bağlı Kelkit Vadisi üzerinde kurulu yerleşim yeridir. Rakımı 400 ila 500 m arasındadır. İlçeye 22 km uzaklıkta bulunup, E-80 karayolu köyün içinden geçer. Bu yol sayesinde kış aylarında bile zor şartlarda ulaşım sağlanır. Ayrıca köyün güneyinden ( uzaklığı 300 m ) Gümüşhane ili Kelkit ilçesinden doğan Kelkit Çayı geçer. Bu çay sayesinde köy ayrı bir doğal güzelliğe bürünür. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise soğuk ve sert geçer.

Köyün sınırları içerisinde Eğim ve engebenin oldukça fazla olduğu arazi; engebeli sırt,  dağlık, taşlık ve düzlüklerden oluşmaktadır. Köyün doğusunu Sivas ili Koyulhisar ilçesine bağlı Sugözü ve Bahçe köyleri, Güneyini Güllece ve Karacaağaç köyleri, Batısını Çamlıkaya Köyü, Kuzeyini ise Ordu ili Mesudiye İlçesine bağlı köyler ile çevirmektedir. Bu nedenle üç ilin kesiştiği noktada olması olması köye ayrı bir özellik katar. Köye bağlı 10 km uzaklıkta Aksu Mahallesi bulunmaktadır. Köy halkı burayı genellikle güzlek ve yayla amaçlı kullanır. Yılın dokuz ayı köy halkı burada yaşar ve  hayvancılık ve arıcılığa en iyi elverişli yer burasıdır. Yayla serin ve temiz havaya, Kırlara, sakin ve yeşil alana sahiptir. Bunun için insanlarımızın ilgisini bu yöne çekmektedir. Yaylamız sınırları içerisinde bulunan Erdem Kır’ı 2185 m rakıma sahiptir. Erdem Kırından harika bir doğa manzarası seyredilmektedir. Erdem Baba Evliyasının kabrinin burda olması kıra Erdem kırı ismini vermiştir. Köyün yaylası Gökçepınar ( Başyayla) olup iki köy tarafından ortak kullanılmaktadır.

Ormanlarında genellikle çam, pelit, ardıç,meşe ve çalılıklara rastlanır. Bitkisel üretim olarak köy halkı kendi ihtiyacı kadar Domates, patates, nohut, fasulye, lahana, ıspanak, turp, Sivri biber, Dolma biber, Soğan, Patlıcan, Kıvırcık, Marul, Bamya vb gibi sebze, Buğday, arpa, çavdar, fiğ, yulaf gibi buğdaygiller, Elma, Ceviz, Erik, Kiraz, Vişne, Armut, Üzüm, şeftali, çilek gibi meyveler yetiştirmektedir.

Arazinin engebeli olması nedeniyle tarım alanları kısıtlıdır. Köy ekonomisinin % 75’ni hayvancılık ve arıcılık teşkil eder, Büyükbaş hayvan olarak sığır, küçükbaş hayvan olarak da koyun yetiştirilir. Köyde alabalık üretimine elverişli alanlar olmasına rağmen yapılmamaktadır. Eskiden köyümüzde ağırlıklı olarak halı dokumacılığı yapılmaktayken gençlerin Büyükşehirlere göçü nedeniyle günümüzde yapılmamaktadır.

Köyde magnezyum madeni bulunmakta olup, işletmeye açılan rezervi yoktur.

Reşadiyenin Coğrafi Yapısı
 
Reşadiye, orta Karadeniz Bölgesinde yer alır. Doğusunda Koyulhisar ve Mesudiye, Batısında Niksar ve Başçiftlik, Kuzeyinde Aybastı ve Gölköy, Güneyinde Almus ve Doğanşar ilçeleri bulunmaktadır.
Coğrafi olarak 400, 31' kuzey enlemleri ile 370 06' doğu boylamları arasında bulunmaktadır.
Kelkit Irmağı kıyısında kurulmuş bulunan Reşadiye'nin en yüksek tepesi 2.183m ile Erdem Baba Tepesidir. bunu, Küçük Erdem tepesi ( 2.113m), Kabaktepe (2.037m.), Çal Tepesi (2022 m.), Mektep Tepesi , Tömbük tepesi ve Lalelik Tepesi izler. Bu yüksekliklerin tümü Günüş Dağı'nda bulunmaktadır.
İlçenin arazi yapısının dağlık olması nedeniyle geniş ovası bulunmamaktadır. Ancak Ovacık, Meydanlar, Yazı, düzlükleri ekim ve dikime müsaittir.
Reşadiye ilçesi yaylalar yönünden oldukça zengindir. 44 yaylanın içerisinde en çok bilinen yaylası selemen yaylasıdır.
İlçe'de kenarında kurulduğu Kekkit Çayı dışında Tozanlı Çayı, Delice Çayı, Tombalak, Köy ve Reşit dereleri mevcuttur.
Ayrıca doğal güzellikler bakımından zengin olan Zınav, Göllüköy, Gödölöş , Kurt, Gındıralı, Mehmetbey ve Sülük gölü de Reşadiye'nin coğrafi zenginlikleridir.
 
İKLİM
İklim bakımından İç Anadolu ve Karadeniz Bölgelerinin geçiş noktasında bulunan Reşadiye'de yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve sert geçmektedir. İlçe Merkezinin kış aylarında fazla kar tutmamasına karşın yüksek rakımdan oluşan ilçe genelinde kış şiddetli geçmektedir.
NÜFUS VE YERLEŞİM
2000 Yılı Nüfus Sayımına göre İlçenin toplam nüfusu 20.295 kişidir. Bunun 14.994 kişisi ise köy ve kasabalarda oturmaktadır.

 
 
 

 

 
 
 
 


Toplam Tekil Ziyaretçi

1.334.788